Darbas internetu gali savo teikiamais pliusais dažnai suvilioja. Ar tu, kaip ir dauguma mamų, pasvajoji apie galimybę dirbti nuotoliniu būdu: iš savo namų, mielos kavinukės, o gal keliaudama su šeima?
Darbas internetu suteikia tokią laisvę. Gali dirbti iš bet kur, kur tik yra prieiga prie interneto.
Tapus mama tokia laisvė tampa itin svarbi. Kuri iš mūsų nenorėtų praleisti daugiau laiko su savo mažyliu, o jam užmigus – padirbėti namuose prie kompiuterio nesijaudinant, jog reikia eiti į biurą ir ieškoti, kam palikti vaiką..?
Nusprendei pabandyti darbą internetu, bet tavo galvoje ūžia milijonai neatsakytų klausimų? Tu ne viena.
Šiame gide atsakysiu į pagrindinius klausimus, kurie iškyla visoms pradedančiosioms:
- Darbas namuose prie kompiuterio – kas tai ir kaip užsidirbti pinigų internete?
- Kaip išsirinkti sau tinkamą sritį?
- Nuo ko pradėti?
- Kaip pritraukti pirmus klientus?
- Kokių investicijų reikia norint pradėti?
Darbas internetu namuose: pliusai bei minusai.
Darbas internetu labai išpopuliarėjo per paskutinius keletą metų, ypač pandemijos metu. Pačiai teko sutikti šimtus žmonių keliaujančių aplink pasaulį ir sėkmingai dirbančių įvairiausius darbus internete.
Kodėl toks gyvenimo būdas vilioja vis daugiau žmonių?
Darbo internetu pliusai:
- Galimybė dirbti savo ritmu ir sau palankiu grafiku (dažniausiai)
- Laisvė dirbti iš bet kur, kur yra internetas
- Galimybė praleisti daugiau laiko su vaiku
- Sutaupomas laikas eisme
- Mažiau streso
- Galimybė pasireikšti kūrybiškumui ir susikurti mylimą darbą.
Deja, darbas internete turi ir savų minusų:
- Vienišumo jausmas
- Sunkiau nubrėžti liniją tarp darbo ir namų, nes darbas visada su tavimi
- Sunkiau save motyvuoti
- Mažiau darbo vakarėlių, išvykų, bendravimo su kolegomis
- Sumažėja galimybių išeiti iš namų.
Daugumos šių minusų galima lengvai išvengti susiradus naujų bendraminčių ir prisijungus prie bendradarbystės bendruomenių. Kas tai ir kodėl jos reikalingos? Apie tai – vėliau straipsnyje.
Taigi, kaip darbas online gali tapti Tavo pajamų šaltiniu?
Kokius darbus gali dirbti internetu?
1. Darbas nuotoliniu būdu (angl. remote work)
Darbas nuotoliniu būdu yra vienas pastoviausių ir panašiausių į ‘tikrą’ darbą ofise.
Vis daugiau tarptautinių kompanijų darbas online tampa dažnu pasiūlymu darbuotojams ir ieško naujų komandos narių visame pasaulyje. Puikus pavyzdys yra visiems gerai žinomos kompanijos Amazon, Philips, SAP ir kitos. Tikėtina, jog pandemija paskatins dar daugiau tradicinių kompanijų atsisakyti ofisų ir pereiti prie darbo nuotoliniu būdu.
Dažniausiai pasitaikantys darbai:
- Virtuali assistentė (VA, angl. Virtual Assistant)
- Projektų administravimas (ang. Project Management)
- IT / telekomunikacijos
- Pardavimai
- Klientų aptarnavimas
- Finansai
- Skaitmeninė rinkodara

Pliusai:
Pastovumas, darbas virtualioje komandoje, galimybė lengviau pritaikyti turimas žinias, reikalingos mažesnės investicijos palyginus su kitais darbais nuotoliniu būdu.

Minusai:
Mažiau laisvės, palyginus su kitais darbais internetu, dažnai esi priverstas dirbti darbdavio nurodytomis valandomis (ypač nepatogu, jei yra laiko skirtumas su darbdaviu). Galop, tai - darbas kitam.
2. Laisvai samdomas darbuotojas / Freelancer
Laisvai samdomas darbuotojas, angl. freelancer, yra žmogus pasamdytas konkrečiai užduočiai ar projektui. Laisvai samdomas darbuotojas dirba ne pagal darbo, o pagal autorinę sutartį, verslo liudijimą arba turėdamas individualios veiklos pažymą.
Nors ši veikla reikalauja nemažai pasiruošimo ir dažnai naujų įgūdžių, tapti freelancer’iu ir tokiu būdu teikti savo paslaugas, yra vienas greičiausių būdų užsidirbti pinigų internete.
Galimi darbai:
- Tekstų rašymas (angl. copywriting)
- Vertimo paslaugos
- Grafinis dizainas
- Skaitmeninė rinkodara
- Socialinių tinklų administravimas
- Bendruomenės valdymas (angl. community management)
- Buhalterio paslaugos
- Web dizainas ir svetainių kūrimas
- Fotografija
- Mokytojas per atstumą (angl. online tutor
- Teisinės konsultacijos
- Architektų konsultacijos

Pliusai:
Lengviau pritaikyti turimas žinias (jei nusprendi likti esamoje srityje), laisvė dirbti iš bet kur ir bet kada.

Minusai:
Didesnė konkurencija todėl sunkiau įsitvirtinti; užtrunka, kol susikuri savo portfolio ir gauni atsiliepimus; dažnai reikia įgyti naujų žinių.

3. Nuosavas internetinis verslas
Pradėti nuosavą internetinį verslą yra daug sunkiau ir reikalauja daugiausia investicijų, tačiau jei tau pasiseka – toks darbas atneša daugiausia grąžos!
Galimi internetiniai verslai:
- Užsiimti elektronine prekyba (angl. e-commerce) ir pardavinėti daiktus internetu
- Pardavinėti elektroninius info produktus – elektronines knygas, internetinius kursus, įvairius planuoklius ir pan.
- Pradėti savo tinklaraštį / socialinės medijos profilį (Instagram, Youtube, Facebook) ir jį monetizuoti pardavinėjant reklamos vietą, reklamuojant kitų produktus ir gaunant komisinius už partnerystes programų (angl. affiliate marketing) pardavimus.

Pliusai:
daugiausia laisvės dirbti iš kur nori ir kada nori; galimybė susikurti pasyvias pajamas; galimybė realizuoti savo norus ir svajones.

Minusai:
reikalauja daug investicijų (finansinių ir laiko), reikalauja nemažai žinių apie skirtingus dalykus, didelė rizika, nepastovios pajamos.
Kaip pradėti dirbti internetu: 6 svarbiausi žingsniai
Kaip minėjau straipsnio pradžioje, norint pradėti bet kokį naują projektą, labai svarbu pasirengti veiksmų planą ir juo sistemingai sekti.
Kad būtų lengviau, žemiau pateikiu svarbiausius 6 žingsnius, kurių turėtumei imtis norėdama pradėti darbuotis internetu.
Kiekvienas iš žemiau paminėtų žingsnių yra labai svarbus, todėl rekomenduoju kiekvienam iš jų skirti pakankamai laiko. Tada tave garantuotai aplankys sėkmė!
Pradedam?
Suprask, kodėl sieki dirbti internetu? Kas tavo varikliukas?
Pirmas žingsnis, kad darbas online būtų įgyvendinamas – suprasti, kodėl tau to reikia ir kas tau svarbu.
Jei sieki susikurti laisvę dirbti bet kur ir bet kada, tau mielu ir prieinamu grafiku, darbas nuotoliniu būdu kitam (pvz. turint pastovų nuotolinį darbą įmonėje) nebus idealiausias sprendimas.
Mažiausiai, ko nori – susikurti veiklą internetu, pradėti darbuotis ir… po kelių metų, ar net mėnesių suprasti, jog tai visiškai nėra tai, ko norėjai.
Todėl verta įsiklausyti į save, paaukoti keletą valandų, o gal net dienų ar savaičių gilesniems apmąstymams ir atvirai sau atsakyti į šiuos klausimus:
- Kodėl nori dirbti internetu? Nori daugiau laisvės būti su vaiku ir turėti galimybę dirbti iš bet kur? O gal tiesiog nori pakeisti darbo sritį?
- Ar nori pradėti kažką visiškai naujo, ar panaudoti turimas žinias?
- Ar nori dirbti pilnu etatu, ar tiesiog rasti papildomą darbą, kurį galėtum daryti pusę etato ar laisvu metu, paguldžius kūdikį?
- Kiek nori uždirbti iš tokio darbo, kad būtum pilnai patenkinta?
- Kas tau svarbiau ir kas tave daro laimingą: sukurti savo verslą, kuriuo galėtum didžiuotis? Ar turėti pastovias pajamas ir galimybę dirbti iš bet kur (darbas mažiau svarbus)? O gal jaustis komandos nariu?
Nuspręsk, kuri sritis tave domina
Antras žingsnis – nuspręsti, kuria linkme nori eiti.
Ar jau žinai, kuri sritis tave domina? Ar nori panaudoti turimas žinias, ar specializuotis kitoje tave dominančioje srityje? O gal jautiesi pasimetusi ir nežinai, nuo ko pradėti?
Yra du pagrindiniai keliai, kuriuos turėtum apmąstyti:
1. Specializuotis vienoje sferoje, kurioje galėtum freelancinti.
Pvz. užsiimti web dizainu ir svetainių kūryba, socialinių tinklų administracija, teikti grafinio dizaino paslaugas ar rašyti kūrybinius tekstus.
2. Jei vis dar mėtaisi ir nori savi išbandyti daugiau sričių, virtualios assistentės (VA) darbas ar stažuotė yra puikus būdas pradėti. Virtualios assistentės darbas dažniausiai susideda iš daugybės skirtingų užduočių, nuo administracinių paslaugų (el. pašto valdymo, ataskaitų rengimo, susitikimų ir kelionių planavimo) iki projektų valdymo ir skaitmeninės rinkodaros paslaugų (turinio kūrimo, naujienlaiškių kūrimo, internetinio puslapio priežiūros, informacijos rinkimo, socialinių medijų valdymo, grafinio dizaino).
Įgavus daugiau praktikos skirtingose srityse, bus daug lengviau pasirinkti savo specializacijos sritį. O gal kaip tik suprasi, jog specializuotis visai nenori ir tokia darbų įvairovė ir VA darbas kaip tik tau!
Virtualios asistentės darbo ir stažuotės palyginimas
Minėjau, jog nesant tikrai, kokia yra darbas online sritis, kurioje nori specializuotis, idealiausia būtų pradėti nuo VA darbo arba stažuotės. Kas tai ir kuo šie du darbai skiriasi?

Virtualios asistentės darbas:
Gomama narėms esame paruošę specialiai tam skirtus kursus su Migle Kapoor, "VA Miglė" virtualaus asistavimo kompanijos Lietuvoje įkūrėja, turinčia daugiau nei 10 metų VA darbo patirtį. Šiuose kursuose sužinosi, kas yra VA, kokius darbus ji atlieka, kaip ja tapti, kokių žinių reikia ir kaip susikurti savo paslaugų paketą bei kur reklamuoti savo paslaugas.
Tapk Gomama nare ir stebėk kursus nemokamai!

Stažuotė / Internship:

Rask daugiau informacijos apie patinkantį darbą
Jei nori specializuotis vienoje tau įdomioje srityje, surink daugiau informacijos apie ją ir taip pasitikrink, ar tikrai šis darbas tau.
Ieškodama daugiau informacijos, atsakyk į šiuos klausimus:
- Ką galima dirbti tau patinkančioje srityje? Tarkim, jei domina skaitmeninė rinkodara – paskaitinėk ir susirašyk, kokias paslaugas gali teikti. Šiuo atveju tai būtų SEO, reklamų kūrimas, Google analytics pateikiamų duomenų analizė ir pan.
- Kaip atrodo tokio specialisto diena ir kas įeina į jo darbo aprašymą? Už ką jis yra tiesiogiai atsakingas, ką daro pats, o ką perleidžia kitiems? Internete pilna straipsnių ir video šia tema.
- Kiek uždirba šios srities specialistas? Ar tai tave tenkina?
- Kur ieškoti potencialių klientų ir darbo skelbimų: Upwork, Facebook’o grupėse, per individualų network’ą?
- Kokių žinių reikalauja tau patinkantis darbas? Tarkim socialinių tinklų administratorė turi išmanyti ne vien naujausius Instagramo algoritmus, bet ir turėti akį dizainui, kurti vizualizacijas, rašyti įtraukiančius tekstus ir pan.
- Kokias žinias turi ir kokių dar trūksta? Kur galėtum daugiau apie tai išmokti?
Ieškant atsakymų į aukščiau pateiktus klausimus, patarčiau susirasti keletą žymesnių tave dominančios srities specialistų. Dažnas jų turi savo internetinius kursus, tinklaraštį ar Youtube kanalą, kuriame pateikia daugiau informacijos apie savo darbą.
Arba tiesiog užkalbinti žmogų, dirbantį patinkantį darbą ir bandyti išgauti kuo daugiau informacijos. Įvairiuose forumuose ir Facebook grupėse pilna žmonių, kurie mielai tau padės.
Palygink rastą informaciją su tuo, kas tave domina
Pameni sąrašą, kurį susidėliojai žengdama pirmą žingsnį? Peržvelk jį ir palygink su informacija, kurią radai apie tave dominantį darbo profilį.
Ar tikrai tavo įsivaizduojamas svajonių darbas atitinka tavo norus?
Tarkim, tave traukia grafinis dizainas ir norėtum freelancinti kuriant įvairias vizualizacijas. Bet… tau svarbu komandinis darbas ir pastovumas, kurio freelancinant nelabai bus. Todėl reikėtų dar kartą apgalvoti, kuria linkme nori eiti.
Gal ieškotis darbo nuotoliniu būdu, dirbti komandoje ir būti atsakinga už firmos grafinį dizainą..?
Apsisprendžiau, ką noriu daryti - kas toliau? Nuo ko pradėti?
Priklausomai nuo to, kuriuo keliu apsisprendei eiti:
- Susistemink surinktą informaciją ir nuspręsk, kaip gausi trūkstamų žinių ir praktikos? Mokantis iš Youtube įrašų, internetinių kursų, atliekant stažuotę ar dar kitaip?
- Susikurk savo internetinę svetainę arba profilį platformose, kuriose reklamuosies (Facebook, Instagram, Upwork ir kt.). Nepamiršk, jog tavo svetainė ar socialinių tinklų profilis yra tavo vizitinė kortelė. Žiūrėk į jį profesionaliai.
- Paviešink savo portfolio ir klientų atsiliepimus. Jei tik pradėjai ir neturi sukaupusi pakankamai atsiliepimų (kas visai normalu) – paieškok, kam galėtum padėti nemokamai arba už mažesnę kainą, kol įgausi pakankamai praktikos ir teigiamų atsiliepimų.
- Pradėk auginti savo network’ą. Papasakok artimiausiems draugams apie savo paslaugas ir pasidalink savo svetaine ar profiliu aukščiau minėtose platformose. Paprašyk, kad tavo draugai pasidalintų su savo draugais, kolegomis ir t.t. Pamažu, daugiau žmonių išgirs apie tave, kas padės gauti pirmą klientą.
- Tapk aktyvi profesionaliose Facebook grupėse, Instagram, Linkedin – ten, kur tave gali pastebėti tavo būsimi klientai.
- Pasinaudok GoMama bendruomene, kurioje pilna verslių mamų, kurioms neabejotinai praverstų tavo paslaugos.
Susirask bendraminčių
Jei visi tavo draugai ir pažįstami dirba įprastus darbus biure – rasti motyvaciją ir paskatinimą gali būti labai sunku.
Todėl patariu prisijungti prie bendruomenės, kuri tave supras, parems, iš kurios galėsi išmokti daugiau ir padiskutuoti rūpimais klausimas. Tai padės jaustis suprastai ir įkvėps nenuleisti rankų siekiant savo svajonės!
Kaip surasti bendruomenę, kuri tave įkvėps?
- Tapti bendradarbystės erdvės nare. Dauguma erdvių organizuoja susipažinimo vakarus ir smagius renginius, kurie padės tau pasijusti komandos nariu ir nesijausti vienišai. Kelios žymesnių vietų Vilniuje: The Wolf Space, Vilnius Tech Park, WHUB erdvė moterims, Altspace.
- Prisijungti prie tave dominančių meetup’ų.
- Prisijunti prie profesionalių Facebook grupių
- Prisijungti prie GoMama network’o kurio narės, verslios mamos kaip ir tu, padės tau atrasti atsakymus į rūpinčius klausimus, pasidalins praktiniais patarimais ir gal net padės rasti pirmus klientus!
Bonusas - naudingų resursų sąrašas
Nežinai, kur ieškoti reikalingos tolimesnės informacijos? Žemiau pateikiu svarbiausius resursus, kurie tave nukreips tinkama linkme.

Kur ieškoti freelancing ir VA darbų?

Kur ieškoti stažuočių?
Kas toliau?
Tikiuosi šis straipsnis padėjo tau suvokti, ką nori daryti ir suteiks motyvacijos žengti tą lemtingą žingsnį darbo internetu linkme.
Jei vis dar jautiesi pasimetusi – giliai įkvėpk, pasiimk užrašų knygutę, grįžk į straipsnio viršų ir pradėk darbuotis prie mano minėtų žingsnių vienas po kito.
Neskubėk – šis procesas užtrunka laiko. Palygink, vidutinės studijos trunka apie keturis metus, todėl nenorėk, kad viskas taptų aišku per vieną dieną..!
