Hostingas yra vienas iš pagrindinių dalykų, kurio reikia, kad būtų įgyvendinamas internetinių svetainių talpinimas. Šiais laikais kurti svetainę yra kur kas lengviau nei bet kada, tačiau labai svarbu žinoti pagrindinius darbo principus, kuriuos turėtum atsiminti prieš pradėdama kurti savo internetinį tinklalapį.
Taigi, nuo ko pradėti ir kas per vienas yra tas hostingas?
Straipsnyje rasi visą informaciją apie tai:
Pasiruošusi visą tai sužinoti? Brauk žemyn ir pradedam!
Kas yra hostingas?
Hostingas – tai virtuali paslauga, kurią teikia tuo užsiimančios įmonės. Jis suteikia Tau galimybę viešinti savo svetainės failus internete. Taip šiuos duomenis gali pasiekti ir matyti kiti žmonės.
Galima nustatyti savo serverį pačiam, tačiau tai yra sudėtinga ir dažnai brangi užduotis. Todėl, norint, kad jūsų svetainė būtų prieinama interneto vartotojams, jums reikės užsisakyti hostingo planą.
Kai užsisakote hostingo paslaugas, mokate už vietą žiniatinklio serveryje, kur saugote visus jūsų svetainę sudarančius failus. Tai gali būti hiperteksto žymėjimo kalbos (HTML) failai, vaizdai ir kiti scenarijų failai.
Kas yra domenas?
Dabar, kai jau žinai kas yra hostingas, kitas svarbus dalykas, kurio Tau reikia yra domenas.
Domenas yra Tavo svetainės adresas, kurį žmonės įveda naršyklės URL juostoje, kad apsilankytų svetainėje. Paprasčiau tariant, jei Tavo kuriama svetainė būtų namas, tai domenas yra šio namo adresas.
Na o dabar truputį daugiau detalių – internetas yra milžiniškas kompiuterių tinklas, sujungtas vienas su kitu per pasaulinį kabelių tinklą. Kiekvienas šio tinklo kompiuteris gali bendrauti su kitais kompiuteriais.
Norint juos atskirti vieną nuo kito, kiekvienam kompiuteriui priskiriamas IP adresas. Tai skaičių seka, identifikuojanti tam tikrą kompiuterį internete.
Įprastas IP adresas atrodo taip: 66.249.66.1
Tokį IP adresą tikrai gana sunku prisiminti. Įsivaizduok, jei turėtum naudoti tokius skaičius apsilankydama mėgstamose svetainėse, būtų tikrai ganėtinai painu, ar ne?
Todėl, kad būtų kur kas patogiau buvo išrasti domenų vardai.
Taigi, dabar, jei nori aplankyti pasirinktą svetainę, Tau nereikia įvesti ilgos skaičių eilutės. Vietoj to, gali apsilankyti naršyklės adreso juostoje įvesdama lengvai įsimenamą domeno pavadinimą, pavyzdžiui, gomama.lt.
Serverių hostingas ir domenas - kaip jie susiję?
Svetainę sudaro failai, tokie kaip HTML puslapiai, svetainių kūrimo programinė įranga, vaizdai ir dar daugiau.
Jeigu paprasčiau, tai, įsivaizduok, kad visos internetinės svetainės yra namai, kuriuose gyvena elektroninė parduotuvė ar asmeninio įvaizdžio svetainė.
Tokiu atveju domenas yra adresas šiai svetainei surasti, o hostingas yra fizinis namas, kuriame ši svetainė „gyvena“.
Kuomet į naršyklės paieškos laukelį suvedi svetainės nuorodą, kaip pavyzdžiui https://www.gomama.lt, naršyklė pateikia užklausą domenui (t.y. gomama.lt), kuria nori išsiaiškinti, kur ieškoma svetainė yra talpinama. Tai sužinojus pradedami siųsti svetainės duomenys ir jis atvaizduojamas naršyklėje.
Hostingas yra svetainės talpinimo paslauga serveryje. Apie populiariausias įmones, kurios teikia hostingo paslaugas Lietuvoje aprašiau viename iš Gomama straipsnių.
Iš esmės, domenas ir hostingas yra du labai svarbūs komponentai, kuriuos turi užsisakyti pas tokias paslaugas teikiantį tiekėją. Jei neturėsi bent vieno iš jų, tuomet bus įgyvendinti savo asmeninės svetainės sukūrimo idėją.
Kokie yra hostingo tipai?
Norint dar geriau suprasti kas yra hostingas, reikėtų žinoti jo tipus ir kam kiekvienas iš jų yra skirtas. Taip galėsi viena iš jų išsirinkti ir pritaikyti savo svetainei.
Web hostingas
Web hostingas yra paprasčiausias tipas iš visų kitų serverių hostingų. Kuomet užsisakai šią paslaugą, viename serveryje būna talpinamos kelių skirtingų klientų svetainės. Kitaip tariant, šią vietą “nuomojasi” ne vienas žmogus.
Renkantis web hostingo planą reikėtų atkreipti dėmesį, kiek srauto pritraukia jūsų svetainė. Jei tik pradedi, labai rekomenduoju pasinaudoti Gomama partnerių Hostinger paslaugomis, nes čia gali pasirinkti Tau priimtiną planą pagal suteikiamą resursų kiekį. Tai ypač paranku, kai tik pradedi ir nenori išleisti daug pinigų planui, kurio pilnai neišnaudosi.
✔️ Pliusai
- Mažos kainos, puikiai tinka nedidelėms svetainėms
- Nereikia specialių techninių žinių
- Serverio parinktys yra iš anksto sukonfigūruotos
- Patogus valdymo įrankis
- Tau nereikia rūpintis, kad serveris veiktų optimaliai, nes visa tai atlieka įmonė, pas kurią perki šią paslaugą.
Minusai
- Maža serverio konfigūracijos kontrolė arba jos visai nėra
- Srauto padidėjimas kitose “nuomininkų” svetainėse gali sulėtinti jūsų svetainę.
WordPress hostingas
Ši hostingo rūšis išsiskiria tuo, kad ji orientuojasi būtent į WordPress svetainių vartotojus. Tai reiškia, kad jūsų serveris yra paruoštas naudoti WordPress puslapiui bei yra iš anksto įdiegiami WordPress papildiniai.
Manai, kad WordPress svetainę susikurti per daug sudėtinga?
Hostinger, teikianti hostingo paslaugas Lietuvoje, tai paneigia ir parodo, kad paprastą wordpress svetainę gali susikurti pati per 10 min! N
a gerai, gal pirmą kartą prireiks ir valandos, bet turėsi vieną stipriausių svetainių su daugybę galimybių įskiepiams, kas įtin aktualu Tavo augant verslui. Pavyzdžiui, jei norėsi pridėti mokėjimo galimybę ar uždarą narių zoną su slaptažodžiu.
Kadangi WordPress hostingo serveris yra sukoncentruotas į specifinį žiniatinklio tipą, svetainė dažniausiai veikia kur kas greičiau ir retai turi kažkokių trikdžių.
✔️ Pliusai
- Mažos kainos ir patogu pradedantiesiems
- WordPress įdiegimas yra labai paprastas
- Geras WordPress svetainės našumas
- Iš anksto įdiegti „WordPress“ papildiniai ir temos.
❌ Minusai
- Galima naudoti tik WordPress puslapiui.
VPS hostingas
VPS, tai virtualaus privataus serverio santrumpa. Jis vienas iš populiariausių pasirinkimų kuriamai svetainei. VPS hostingo būdas daugeliu atžvilgių yra panašus į web hostingą, kuomet kelios svetainės turi vieną serverį. Tačiau, kai užsisakai VPS hostingo paslaugas, gauni nuosavą virtualų serverį, kuriuo nereikia dalytis su kitais vartotojais. Galimybė turėti asmeninį serverį yra vienas didžiausių skirtumų, kuris skiria VPS hostingą nuo web hostingo.
Lyginant su web hostingu, VPS yra saugesnis ir kur kas stabilesnis. Taip pat, šis serveris yra mažesnis ir pigesnis, nei išsinuomoti visą serverį.
Šį hostingo tipą dažniausiai renkasi tokio tipo įmonės ar privatūs asmenys, kurie sulaukia vidutinio dydžio lankytojų skaičiaus, kuriems reikia šiek tiek daugiau nei gali gauti web hostinge, bet mažiau nei pilno serverio.
Naudinga žinoti ir tai, kad VPS hostingas, pavyzdžiui, Hostinger įmonėje turi ne vieną, o net šešis skirtingus planus. Iš jų gali pasirinkti, kuris labiausiai atitiks Tavo įmonės poreikius.
✔️ Pliusai
- Išskirta serverio erdvė
- Srauto padidėjimas kitose svetainėse neturi įtakos Tavo svetainės našumui
- Nesudėtingas plano dydžio pakeitimas.
❌ Minusai
- Brangesnis už kitus tipus
- Reikalingos techninės ir serverio valdymo žinios.
Cloud hostingas
Kalbant apie cloud hostingą, galima paprastai atsakyti, kad jis Tau bus reikalingas, jei sulauksi be galo didelio srauto lankytojų. Tuomet, turėsi rimtai pagalvoti apie perėjimą prie šio hostingo plano. Jei Tavo svetainė šiuo metu veikia pagal minimaliausias galimybes teikiantį planą ir niekada neviršijai savo paslaugų apribojimų ar nekyla problemų dėl svetainės našumo, greičiausiai, apie plano keitimą svarstyti nevertėtų.
Cloud hostingas susideda iš web hostingo paprasto ir nesudėtingo valdymo bei VPS hostingo saugumo bei galios.
Šiuo metu rinkoje cloud hostingas yra bene geriausias pasirinkimas svetainei, kai Tavo verslas jau gerai žinomas ir sulaukia nemenko klientų susidomėjimo. Naudojantis cloud hostingu, daugelis Tavo failų turės atskirą serverį, tam, kad pagrindinio serverio veikimas būtų aukščiausiame lygyje.
✔️ Pliusai
- Jeigu sugenda serveriai, jie neturi įtakos Tavo svetainei
- Pagal poreikį paskirsto išteklius
- Kainų nustatymas – moki tik už tai, ką išnaudoji
- Paprasta naudotis.
❌ Minusai
- Sunku įvertinti išlaidas.
Dedikuotas hostingas
Dedikuotas hostingas reiškia, kad visas fizinis serveris priklauso tik Tau. Tai reiškia, kad turi visišką laisvę savo svetainės valdyme.
Gali konfigūruoti savo serverį kaip nori, taip pat, pasirinkti operacinę sistemą ir programinę įrangą, kurią nori naudoti, ir nustatyti visą hostingo aplinką pagal savo poreikius.
Šio tipo hostingo nuoma yra skirta tiems, kurie turi dideles kompanijas, kurių klientų srautas yra be galo didelis. Viena iš tokių įmonių yra daugeliui gerai žinoma drabužių parduotuvė H&M, kuri 2020 metais per mėnesį savo internetinėje svetainėje sulaukia maždaug 112 milijonų lankytojų. Tokiu atveju, tai yra pats geriausias ir galingiausias pasirinkimas jų valdomam puslapiui.
Dedikuotą hostingą galima būtų sulyginti su asmeninio serverio turėjimu, tik, šiuo atveju, Tu gauni ir profesionalų priežiūrą.
✔️ Pliusai
- Visas valdymas priklauso Tau
- Didelis duomenų saugumo lygis.
❌ Minusai
- Didelė kaina.
Kokį hostingą pasirinkti Tau?
Norint pasirinkti geriausią hostingo planą, visų pirma, reikia suprasti internetinės svetainės ir verslo poreikius.
Renkantis žiniatinklio hostingą svarbiausi veiksniai, į kuriuos turėtum atsižvelgti, yra Tavo turimos svetainės:
- tipas
- reikalingi ištekliai
- biudžetas
- numatomas srautas.
Jei vis dar sunku apsispręsti, trumpai primename pagrindinius hostingo planų pranašumus.
➡️ Web hostingas: ekonomiškiausias pasirinkimas mažo srauto svetainėms. Kaip pavyzdys, puslapis asmeninio įvaizdžio kūrimui, kuris paprastai sulaukia nedidelio kiekio žmonių.
➡️ VPS hostingas: geriausias pasirinkimas svetainėms, kurioms Web hostingo nebeužtenka, nes sulaukia nemažo srauto.
➡️ Cloud hostingas: geriausiai tinka svetainėms, kurios sparčiai auga ir kurioms reikia keičiamo dydžio išteklių. Kitaip tariant, jei Tavo internetinio puslapio srautas vis keičiasi.
➡️ WordPress hostingas: šis serverių hostingas skirtas tiems, kurie nori dirbti su WordPress puslapiu.
➡️ Dedikuotas hostingas: brangus pasirinkimas įmonėms, kurios kiekvieną dieną sulaukia labai didelio kiekio svetainės lankytojų.
Na, tai kurį hostingo tipą pasirinksi tu?
Jei nekantrauji susikurti savo interneto svetainę, rekomenduoju pasinaudoti mūsų partnerių Hostinger paslaugomis. Čia ne tik galėsi įsigyti tinkamiausią hostingą Tavo verslui, bet ir nesunkiai susikursi svetainės domeną. Taip pat, nereikėtų pamiršti ir profesionalaus, darbui skirto el. pašto, kurio teikiamus privalumus gali rasti kitame Gomama straipsnyje apie top 3 įmones teikiančias paslaugas ir dar daugiau.
Jų draugiškas kolektyvas, kuris dirba ištisus metus visą parą, Tau atsakys į rūpimus klausimus bei padės apsispręsti pasirinkimuose.
Taigi, nuo ko pradėti?
Kadangi svetainių talpinimas internetinėje erdvėje turėtų būti kur kas aiškesnis, belieka tik išsirinkti tinkamiausią planą. Jei Tavo svetainė skirta smulkiam verslui rekomenduojame pradėti nuo web arba wordpress hostingų, o augant Tavo verslui ir pastebėjus, kad resursų nebeužtenka, visuomet galėsi pereiti prie kito plano.
Tikiuosi, kad sužinojai naujų ir naudingų dalykų apie tai, kas yra hostingas.
Na, o jei dar daugiau žinių apie internetinės svetainės kūrimą ir palaikymo iš moterų, kurios buvo tavo vietoje – prisijunk prie Gomama klubo, kurioje mes darome stebuklus!
Čia tavęs laukia didžiulis online mokymų archyvas, sesijos su ekspertais ir kas savaitiniai narių susitikimai, kad niekada daugiau nebesijaustum savo kelyje viena.